Vademecum dla oszczędnych

Korso - pożyczki pozabankowe

Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, z których z pewnością skorzystają nie tyle oszczędni, co szukający oszczędności. Warto też odczarować wszelkie mity związane z oszczędzaniem. Na samym początku pragniemy więc zwrócić Państwa uwagę na fakt, że szukanie sposobów na efektywne ograniczenie wydatków czy też strategii na odkładanie większych sum jest przede wszystkim sposobem na znaczne ułatwienie sobie codziennego życia. Wydając mniej, mając świadomość, że posiadamy odłożoną kwotę pieniędzy, czujemy się bezpieczniej – jesteśmy przygotowani nawet na niespodziewane wydatki. A, jak się okazuje w praktyce, oszczędzanie wcale nie wymaga zacieśniania pasa i wielkich wyrzeczeń.

RACHUNKI

W pierwszej kolejności przyjrzyj się swoim obecnym rachunkom. Jeżeli korzystasz np. z kilku dostawców mediów, sprawdź, czy przeniesienie usług do jednego operatora nie będzie dla Ciebie oznaczało istotnych oszczędności. Niekiedy przyzwyczajenia decydują o tym, że płacimy za usługi – np. telewizję czy internet – o wiele więcej, niż powinniśmy. Warto więc spojrzeć na aktualne oferty na rynku i zastanowić się nad połączeniem usług – zlecenie mediów jednemu dostawcy. To najczęściej powoduje natychmiastowe obniżenie opłat stałych.

BUDŻET

Regularne monitorowanie oraz prowadzenie domowego budżetu dla wielu może wydawać się czymś banalnym, jednak w praktyce jest to sposób na świadome wydawanie każdej złotówki. Warto, po dokonanych zakupach, zabierać ze sobą paragony i poszczególne kwoty wpisywać do domowej książki wydatków. To samo tyczy się wydatków związanych z zakupami robionymi przez internet. Co więcej – wpisując się do naszego budżetowego rejestru, stale kontrolujemy jego dyspozycyjność. A osoby korzystające z kart kredytowych czy kart płatniczych doskonale wiedzą, że niektóre płatności mogą zostać zaksięgowane dopiero po kilku dniach. Taka sytuacja może być kłopotliwa – szczególnie w sytuacji, kiedy pod koniec miesiąca dysponujemy ograniczonym budżetem.

LISTY ZAKUPÓW

Kolejny, pozornie banalny, ale jednak niezwykle skuteczny element oszczędzania. Wybierając się na zakupy – przygotuj szczegółową listę. I co najważniejsze – trzymaj się jej! Dzięki temu unikniesz nieprzewidzianych wydatków oraz nie ulegniesz perswazji reklamodawców.

DOMOWE SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE

Jest jeszcze kilka efektywnych sposobów, które z pewnością przyniosą nam odczuwalne zmiany w dyspozycyjności domowego budżetu. Oto ich krótka lista:

– wyłączaj urządzenia z prądu, jeżeli ich nie używasz (listwy antyprzepięciowe z włączonym światełkiem czuwania, ładowarki pozostawione w gniazdkach elektrycznych);

– zdecyduj się na rozwiązania energooszczędne – wymień starą lodówkę lub pralkę na nową, klasy A+ (przez kolejne lata użytkowania z pewnością odczujesz różnicę w kosztach eksploatacji);

– nie kupuj „na zapas” – ta rada dotyczy w szczególności artykułów spożywczych; warto pamiętać, że są one ogólnodostępne i nie musimy ich magazynować (unikniemy wtedy marnowania żywności, która – zbyt długo przechowywana – po prostu się psuje i nie nadaje do spożycia; o wiele lepiej i ekonomiczniej jest robić zakupy częściej, ale kupować mniejsze ilości artykułów);

– porównuj ceny – szczególnie przy ważnych i kosztownych zakupach – np. gdy chcesz nabyć nowy telefon, laptop, telewizor czy też tablet; niekiedy konkurencja jest w stanie zaoferować o wiele korzystniejsze warunki.

To oczywiście tylko kilka podstawowych porad. Jak widzisz – oszczędzanie nie jest ani trudne, ani też nie wymaga poświęceń. Wiąże się raczej z świadomością wydatków. Kontrolując je, łatwiej będzie Ci odłożyć trochę – nawet na przyjemności.