Problemy „frankowiczów”

Jeszcze parę lat temu żadna z osób, która cieszyła się na tani kredyt uzyskany we frankach szwajcarskich nie spodziewała się tak drastycznej różnicy w racie jaka teraz przychodzi im płacić. Nikt wówczas nie przewidywał jak może zmienić się sytuacja na rynku walut i jak to może przyczynić się do wzrostu kosztów zaciągniętych kredytów.

Tani kredyt we frankach w chwili obecnej ze względu na wysoki kurs tej waluty wcale już nie jest tani, a wręcz przeciwnie – jest droższy od zaciąganego kredytu w naszej rodzimej walucie. Jest to kolejny przykład, że do każdego kredytu długoterminowego należy podchodzić z wielką rozwagą i poczuciem odpowiedzialności.

Wszystkie dotychczasowo podejmowane kroki do zmiany ciężkiej sytuacji osób posiadających kredyty we frankach nie przyniosły dotychczas pozytywnych zmian. Jest oczywiste, że stroną blokującą korzystne zmiany dla „frankowiczów” są banki, które po prostu zarabiają więcej w obecnej sytuacji i nie są zainteresowane żadnymi zmianami. Trudno im się dziwić, gdyż działają zgodnie lub mniej zgodnie ale jednak na podstawie zawartych z Klientami umów. Sytuację zmienić może jedynie ostra reakcja władzy z samej góry lecz i ona tylko pozornie wykonuje działania, które ulżyć by mogły spłacającym kredyty we frankach.

Istniejące na rynku długoterminowe pożyczki pozabankowe udzielana przez firmy i osoby prywatne są w walucie polskiej i nie są narażone na wahania kursu, czy inne zawiłości rynku finansowego. Warto zawsze, oprócz oczywiście dokładnego zapoznania się z umową, zastanowić się nad wyborem każdej pożyczki, czy kredytu, bo ofert na rynku jest coraz więcej.

7 thoughts on “Problemy „frankowiczów”

 1. Adam says:

  W sumie to nie żałuję frankowiczów. Tak sie wtedy śmiali i teraz mają. Chytry dwa razy traci.

 2. Klara says:

  Frankowicze mogli też wygrać i do dzisiaj płacić sporo mniej. Nikt nie może przewidzieć kursu walut w tak długim okresie. Dlatego myślę, że najlepiej jest brać w nszych zlotówkach.

  • Zawiedziony says:

   Łatwo mówić tym, którzy nie mają we frankach. Dom mniej warty niż spłacany kredyt po 7 latach !!!!

 3. Elżbieta says:

  Teraz mogą się cieszyć. Wreszcie rząd coś zrobił. Teraz banki się martwią 😉

Comments are closed.