Grecki kryzys. Co grozi Grecji i Grekom ?

AKROPOL

Ogromny kryzys panujący w Grecji przypominać może chaos, choć wg. mnie jest on kontrolowany zarówno przez Grecję jak i przez Unię Europejską. Ewentualne bankructwo Grecji nie wpłynie znacząco na zmianę sił w gospodarce europejskiej oraz nie zagrozi jej stabilizacji.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który udzielał wcześniej Grecji potrzebnych środków zapewne nie szybko doczeka się ich zwrotu, lecz należy pamiętać, że są to pieniądze wirtualne i księgowane w odpowiedni sposób. Pieniądze przekazane Grecji nie są pieniędzmi, które MFW odebrał Niemcom, czy Francuzom z ich domowego budżetu lecz przekazane w formie papierowej wg. odpowiedniej polityki UE.

Grecja jest przykładem nie tylko swojej niegospodarności lecz również przykładem pewnej niedoskonałości UE, która mimo usilnych starań, nie jest w stanie kontrolować zasobów i potencjałów ekonomicznych swoich członków. Wyjście Grecji ze struktur UE będzie klęską całego systemu i powinna dać potężny materiał do przemyślenia włodarzom UE.

Wiadome nie od dzisiaj jest, że każda fuzja, niezależnie od tego, czy jest to mała fabryka, koncern, bank, czy grupa państw jest pod przewodnictwem najsilniejszego ogniwa, i że to właśnie to ogniwo zawsze będzie mieć znaczącą rolę na przyszłość przyłączonych podmiotów.

Nikt nie doprowadza do fuzji, aby mniej zarabiać i mieć mniejszą kontrolę, lecz wręcz przeciwnie. Fuzja powoduje uzależnienie mniejszych i słabszych podmiotów od większych i silniejszych, aby pod swoim przewodnictwem i realizacją wspólnego dobra, przejąć ich wpływy, dobra, zasoby i wykorzystując je wg. własnej polityki doprowadzić do wspólnej, większej korzyści realizowanej poprzez wszystkie podmioty indywidualnie.

Przykład Grecji jasno ukazuje, jak najbardziej rozwinięte w Europie państwo, znane już w starożytności ze świetnej kultury i ekonomi, poprzez różne zawirowania historyczne i polityczne stało się z czasem z potężnego imperium mało znaczącym państwem, które w ostatnich wiekach nie było już potęgą ekonomiczną, a po wejściu do UE w stosunkowo krótkim czasie może zostać finansowym bankrutem.

Los Grecji jako państwa pod względem ekonomicznym można uznać za przesądzony, ale co grozi Grecji i Grekom… ???

Nie grozi im praktycznie nic… na szczęście. Poza ogromną niesławą, nikt Grecji nie wyrzuci z ich terytorium na bruk, jak robi się to z ludźmi, którzy nie mogą spłacać kredytów np. hipotecznych. Nie przyjdzie komornik i nie sprzeda np. Anglikom czy Niemcom greckich wysp. Nie wejdzie też UE każdemu Grekowi na wypłatę, aby spłacić długi całego państwa.

Grecja zostanie na swoim miejscu, Grecy będą żyli tak jak dotychczas, czyli: nie za zamożnie, ani nie za biednie, ale spokojnie. I będą już musieli żyć za swoje.

Co na tym uzyska Unia ? – wielomiliardowy dług, który pewnie gdzieś wykorzysta jako swój budżet. Miejmy nadzieję, że jako członkowie również i my Polacy na tym skorzystamy, a nie jak to ostatnio bywało stracimy.

3 thoughts on “Grecki kryzys. Co grozi Grecji i Grekom ?

  1. Jamski says:

    A turyści zadowoleni i żadnego kryzysu nie widzą. Nie ma biedy, głodu, ani paniki. Lepiej jak w Polsce;) Czyż to nie paranoja ???

  2. Lala says:

    Właśnie wróciłam i tam nie ma kryzysu tylko słońce, morze i piekne widoki.

  3. sylla says:

    Właśnie wróciłam z udanych wakacji. Hotele działają, restauracje podobnie, również i wszystkie bankomaty. Nie widać ani strachu, ani kryzysu. Polecam odwiedzić.

Comments are closed.